Witaj na FinansedlaCiebie.eu ! Zarejestruj się aby w pełni korzystać z naszych usług i pakietu.

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 4,216
Najnowszy użytkownik: oqabek
Ostatnio czytane
Inwestycje - w co inwestować, aby zarobić?
Czy kredyty w dzisiejszych czasach to konieczność?
Zanim poręczymy cudzy kredyt...
Dźwignia finansowa na giełdzie Forex
Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym
Bezpieczniej z IKE czy IKZE?
Obligacje
Rodzaje czeków
Finanse w domu - naucz się prawdziwego oszczędzania
Konto zero złotych
Upadłość konsumencka
Lokaty bankowe - korzyści i pułapki
Zysk niewielki, ale jednak jest
Czym jest podatek Belki?
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO)
Zaprzyjaźnione strony


Starość z IKE
Ogromna ilość niewybrednych żartów o Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jaka pojawia się w sieci, jest najlepszym dowodem na dość nieufne podejście Polaków do swojego zabezpieczenia emerytalnego. Problemy ze świadczeniami emerytalnymi jakie mamy obecnie i jakie powstawać będą w najbliższych latach dowodzą, że jednak nie można pozostawiać wszystkiego w rękach państwa. Niestety czasami trzeba wziąć sprawy w swoje własne ręce i zawczasu pomyśleć o odpowiednich instrumentach, które staną się źródłem gotówki w czasie gdy wiek odciśnie się skroniach szlachetną siwizną.
Jednym z lepszych rozwiązań tego problemu jest zainteresowanie się czymś co znane jest pod tajemniczym skrótem IKZE. Rozwijamy go jako Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego i jak sama nazwa wskazuje – chodzi tutaj o rachunek przeznaczony do gromadzenia środków na przyszłe świadczenia emerytalne. Oferty zakładania IKZE składają różne banki i towarzystwa ubezpieczeniowe. Kto może skorzystać z takiej możliwości? Praktycznie każdy kto chce oszczędzać pieniądze na swoją przyszłą emeryturę. Nie jest to trudne, bo w większości przypadków są to instrumenty zintegrowane z rachunkiem osobistym lub oszczędnościowym banku. Nie da się na jednak na ten rachunek przelewać dowolnej kwoty. Ustalenia prawne które towarzyszyły powstaniu IKZE mówią, że rocznie można wpłacić na swoją emeryturę nie więcej niż 120 % sumy przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Jakie korzyści przynosi korzystanie z Indywidualnego Konta Zabezpieczania Emerytalnego? Oczywiście pomijając spokojniejsze lata starości, otrzymujemy jeszcze korzyść podatkową, gdyż każdą wpłatę na rachunek emerytalny można odliczyć od dochodu w corocznej deklaracji podatkowej. Kiedy można


skorzystać ze środków odłożonych IKZE? Praktycznie zawsze – w teorii jednak nie jest to takie opłacalne. Wypłata pieniędzy z rachunku przed ukończeniem 65 roku życia będzie wiązała się bowiem z opodatkowaniem tej sumy zgodnie z ogólnymi zasadami. Znacznie lepiej jest zaczekać do sześćdziesiątych piątych urodzin, gdyż wtedy pobranie gotówki z IZKE będzie wiązało się jedynie z dziesięcioprocentowym podatkiem zryczałtowanym. Dodatkowym warunkiem by tak się stało musi być także co najmniej pięcioletni okres wpłat na poczet IZKE. Prawo przewidziało także ewentualność, że osoba oszczędzająca na emeryturę może umrzeć. Na ten wypadek określono możliwość wyznaczenia osoby, która otrzyma zgromadzone środki w wypadku utraty życia przez właściciela IZKE. Gdyby ten jednak nie pomyślał o takim scenariuszu i nie podał osoby uprawnionej do podjęcia środków – zostaną one poddane normalnemu procesowi spadkowemu, jak w przypadku mienia.
Rozważania nad emeryturą pozostawiamy sobie zwykle „na później”. Niestety kończy się to najczęściej tym, że dopiero oglądając pierwszy odcinek renty zdajemy sobie sprawę jak wiele można było zrobić by poprawić swoją sytuację na starość. Pół biedy jeśli mamy dobre układy rodzinne i pamietające o nas dzieci. Nie każdy jednak może pochwalić się takim luksusem. Odkładanie pieniędzy na poczet swoich przyszłych świadczeń emerytalnych to dzisiaj alternatywa bardzo ważna i konieczna do przemyślenia. Nawet jeżeli przyszłość okaże się nie tak mroczna jak w przewidywaniach to i tak niczego nie tracimy. Po prostu za zaoszczędzone dodatkowo pieniądze kupimy swoim wnukom czekoladę.
Inne informacje finansowe
Budżet domowy pod lupą
Starość z IKE
Ratunek dla domowego budżetu
Ekonomiczne podejście do codziennych wydatków
Odpowiedzialne gospodarowanie pieniędzmi
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama
Meta Tagi
konta bankowe konta młodzieżowe lokaty odszkodowania eKonto konto osobiste
Serdecznie polecamy

Ostatnio dodane
Weź się za swoje finanse i zwiększ swoje oszczędności
Finanse a lokata – czy to ma rzeczywiście sens?
Finanse osobiste - jakie są sposoby na podniesienie zdolności kredytowej?
Kredyt w firmie i jego opłacalność
Konto bankowe - pomocne w oszczędzaniu
Najczęściej czytane
Mierniki wzrostu gospodarczego, czyli o czym naprawdę świadczy wysokie PKB16138
Podatek liniowy a progresywny - który lepszy?9950
Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy9497
Kredyt konsolidacyjny9467
Kredyt gotówkowy8992
Agencja reklamowa NPROFIT| tel. 784071764| Reklama | Kontakt
Copyright 2018 FinansedlaCiebie.eu | Projekt i wykonanie www.Geneoo.pl