Witaj na FinansedlaCiebie.eu ! Zarejestruj się aby w pełni korzystać z naszych usług!

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3,480
Najnowszy użytkownik: ygekaqiw
Ostatnio czytane
Czym jest podatek Belki?
Samemu zadbaj o swoją emeryturę
Dlaczego powinniśmy bać się inflacji
Lokaty bankowe - korzyści i pułapki
Racjonalna edukacja ekonomiczna
Bank, któremu nie zależy na zysku
Egzekucja komornicza na rachunku bankowym
Do banku z małolatem
Opcje
Co to jest inflacja?
Minusy wynajmowania mieszkania
Obligacje
Jak zdobyć przychylność anioła biznesu?
Rodzaje czeków
Zanim podpiszemy umowę leasingową...
Zaprzyjaźnione strony


Zanim podpiszemy umowę leasingową...
Decyzja o skorzystaniu z leasingu powinna być decyzją przemyślaną. Dlatego przed podpisaniem umowy warto porównać oferty różnych leasingodawców i zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, takich jak całkowity koszt leasingu, oprocentowanie oferty leasingowej, warunki wykupu ubezpieczenia, a przede wszystkim - zasady wypowiedzenia umowy.

Wybór firmy
Pierwszym krokiem, jaki powinien podjąć przedsiębiorca, jest wybór odpowiedniego leasingodawcy. Na rynku działa wiele podmiotów oferujących usługi leasingowe, od małych firm po firmy wchodzące w skład dużych grup kapitałowych. Warto więc sprawdzić, jak długo firma działa na rynku, jakie stosuje standardy współpracy oraz w jaki sposób jest oceniana przez wcześniejszych klientów.

Nie bójmy się pytać
Decydując się na ofertę konkretnego leasingodawcy, należy dokładnie przestudiować tabelę opłat i prowizji oraz zapoznać się z ogólnymi warunkami umowy, a w przypadku wątpliwości - skonsultować z przedstawicielem firmy i dowiedzieć się, w jaki sposób firma rozwiązuje niektóre kwestie. Warto zwłaszcza uzyskać informację, czy można uzgodnić termin płatności kolejnych rat oraz co nas czeka w w przypadku zaległości lub opóźnień w spłacie rat leasingowych.

Opłaty i prowizje
Podczas lektury Tabeli Opłat i Prowizji warto zwrócić uwagę na takie zapisy, jak opłaty za wcześniejsze zakończenie umowy, kary za złamanie postanowień umowy, opłaty za zmianę harmonogramu spłaty, wysłanie monitu czy wydanie zgody na korzystanie z przedmiotu leasingu przez osobę trzecią.

Koszt całkowity
Całkowity koszt leasingu jest uzależniony od następujących parametrów: wysokości wkładu własnego, okresu obowiązywania umowy, stopy procentowej waluty, w jakiej został podjęty leasing oraz wartości wykupu. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż niektóre firmy leasingowe podając łączny koszt leasingu, nie uwzględniają w nim wartości wykupu, dzięki czemu ich oferta wydaje się atrakcyjniejsza od oferty konkurencji.

Liczba rat
Firmy leasingowe dość elastycznie ustalają liczbę rat leasingowych, tak więc oferty różnych finansujących mogą pod tym względem nieznacznie różnić się od siebie. Raty składają się z części kapitałowej oraz odsetkowej i są powiększone o podatek VAT. Im dłuższy okres leasingu, tym mniejsza rata.

Czynsz inicjalny
Czynsz inicjalny - zwany inaczej wpłatą początkową - posiada bezpośredni wpływ na wysokość rat leasingowych, a jego wartość zostaje wskazana w umowie. Im wyższa jest wartość czynszu, tym suma opłat leasingowych jest mniejsza. W niektórych firmach leasingowych czynsz należy


uiścić w momencie zawarcia umowy, w innych - w momencie odebrania przedmiotu leasingu. Niekiedy firma leasingowa może również zażądać wpłaty depozytu gwarancyjnego, który pełni funkcję zabezpieczenia umowy. Należy podkreślić, iż jest to opłata zwrotna, choć niektóre firmy przeznaczają ją na pokrycie ostatniej raty leasingowej.
W przypadku leasingu pojazdów do czynszu inicjalnego może również - choć nie musi - zostać wliczony koszt rejestracji pojazdu. Warto więc sprawdzić w umowie, czy (i kiedy) firma leasingowa pobiera opłatę za rejestrację pojazdu.

Oprocentowanie oferty
Większość firm leasingowych proponuje zmienną stopę procentową - jest to więc parametr mający istotne znaczenie dla całkowitego kosztu leasingu, wpływający bezpośrednio na wysokość rat leasingowych. Dlatego przed podpisaniem umowy należy się upewnić, według jakich zasad i co jaki czas wysokość rat może ulec zmianie.

Warunki ubezpieczenia
Warto sprawdzić, czy finansujący dopuszcza możliwość wykupienia polisy na własną rękę - niekiedy taki wariant może być dla leasingobiorcy bardziej opłacalny. W przypadku ubezpieczeń oferowanych w pakiecie - należy sprawdzić koszt takiego ubezpieczenia, zakres ochrony oraz zasady jego wyliczenia.

Zasady wypowiedzenia
Umowę leasingu zawiera się na czas oznaczony, jednak w pewnych sytuacjach finansujący może wcześniej jednostronnie wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym. Istnieje jednak taka możliwość, iż obie strony uzgodnią i zapiszą w umowie przyjęty przez nie wspólnie termin wypowiedzenia (np. 14 dni). Z reguły finansujący może wypowiedzieć umowę w przypadku:
- opóźnień w spłacie co najmniej jednej raty wynagrodzenia,
- niewłaściwego używania rzeczy,
- oddania rzeczy do używania osobie trzeciej bez zgody finansującego,
- niedopełnienia przez leasingobiorcę obowiązku utrzymania rzeczy w należytym stanie,
- nieusunięcia zmian w rzeczy, których leasingobiorca dokonał bez zgody leasingodawcy.

Cesja umowy
Przed podpisaniem umowy warto również sprawdzić, czy leasingodawca dopuszcza możliwość cesji umowy leasingu na inną firmę, a także zapytać o wysokość kosztów manipulacyjnych.

Na zakończenie warto przypomnieć o tym, iż zanim przedsiębiorca zdecyduje się na leasing, powinien wpierw ocenić, który wariant będzie dla niego korzystniejszy. Dla podmiotów rozliczających się na zasadach zryczałtowanego podatku dochodowego bądź karty podatkowej lepszym rozwiązaniem może okazać się leasing finansowy. Także wówczas, gdy działalność przedsiębiorcy przynosi straty podatkowe bądź gdy z innych powodów przedsiębiorca nie płaci podatków, ta forma leasingu jest bardziej opłacalna.
Inne informacje finansowe
Jak znaleźć skuteczną firmę windykacyjną
Zanim podpiszemy umowę leasingową...
Wszechobecne konta osobiste
Do banku z małolatem
Starość z IKE
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama
Meta Tagi
konta bankowe konta młodzieżowe lokaty odszkodowania eKonto konto osobiste
Serdecznie polecamy

Ostatnio dodane
Wyprzedaże – prawdziwe okazje do wydawania pieniędzy
Szkoła językowa - dobry pomysł na biznes?
Czy warto inwestować w zakłady bukmacherskie?
Zysk niewielki, ale jednak jest
Oszczędzanie czy kredyt
Najczęściej czytane
Podatek liniowy a progresywny - który lepszy?9314
Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy9164
Kredyt konsolidacyjny9050
Kredyt gotówkowy8649
Lokaty bankowe - korzyści i pułapki8445
Agencja reklamowa NPROFIT| tel. 784071764| Reklama | Kontakt
Copyright 2018 FinansedlaCiebie.eu | Projekt i wykonanie www.Geneoo.pl