Witaj na FinansedlaCiebie.eu ! Zarejestruj siĂŞ aby w peÂłni korzystaĂŚ z naszych usÂług!

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3,084
Najnowszy użytkownik: asige
Ostatnio czytane
Giełda Papierów Wartościowych
Lokata rentierska
Sposoby na oszczędzanie
Rodzaje ubezpieczeń wymaganych przy kredycie
Zysk niewielki, ale jednak jest
Ubezpieczenia grupowe - wady i zalety
Dom za małe pieniądze
Do banku z małolatem
Czy kredyty w dzisiejszych czasach to konieczność?
Co to jest inflacja?
Ryzyko inwestycyjne
W co inwestować na Giełdzie Papierów Wartościowych?
Samemu zadbaj o swoją emeryturę
Zabezpieczenie kredytu. Część 1
Opcje dla każdego
Zaprzyjaźnione strony


Kiedy bank staje się niewypłacalny
Sytuacja, w której bank staje się niewypłacalny, jest groźna nie tylko dla klientów, którzy ulokowali w nim swoje oszczędności, ale też dla funkcjonowania rynku kapitałowego. Upadek banku o dużych rozmiarach może bowiem wywołać tzw. kryzys bankowy. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, banki muszą przestrzegać tzw. norm ostrożnościowych, które wyznaczają minimalne standardy bezpieczeństwa w działalności bankowej. Jednak - jak dowodzi przykład banków islandzkich - owe procedury nie zawsze bywają skuteczne.

Wybuch kryzysu bankowego jest trudny do przewidzenia. Niekiedy może się zacząć od tzw. runu na bank, czyli sytuacji, w której klienci masowo wycofują swoje depozyty, doprowadzając w szybkim czasie do jego bankructwa. Ów mechanizm zadziałał kilka lat temu w przypadku banków islandzkich, posiadających swoje filie na terenie Wielkiej Brytanii. Masowe wycofywanie wkładów przez obywateli brytyjskich nie tylko spowodowało niewypłacalność banków, lecz również miało poważne reperkusje gospodarcze oraz polityczne.

Zdaniem ekonomistów kryzys bankowy mogą wywołać następujące czynniki: gwałtowne załamanie kursu waluty (kryzys walutowy), spadek wartości akcji, obligacji i innych papierów wartościowych posiadanych przez banki, w dalszej kolejności - złe kredyty, upolitycznienie działalności banków oraz korupcja.

Stwierdzenie, czy bank jest wypłacalny, nie jest zadaniem łatwym. Aby oszacować wypłacalność banku bada się, czy skala i ryzyko prowadzonej przez bank działalności posiada zabezpieczenie w postaci odpowiedniej bazy kapitałowej. Narzędziem, które pozwala to ocenić, jest tzw. współczynnik wypłacalności, będący relacją funduszy własnych banku do aktywów i zobowiązań pozabilansowych ważonych ryzykiem. Mówiąc w pewnym uproszczeniu, bank uznaje się za wypłacalny, jeżeli wartość księgowa jego aktywów jest większa od wartości księgowej jego zobowiązań. Jeżeli dochodzi do odwrotnej sytuacji - bank jest zagrożony widmem upadku.

Koło ratunkowe
Ponieważ upadek jednego banku może wywołać efekt domina, a tym samym doprowadzić do kryzysu bankowego, rządy państw starają się jak najwcześniej wychwycić objawy takiego zagrożenia


oraz wdrożyć odpowiednie działania restrukturyzacyjne. Sanacja może przyjmować różne formy, m.in. zarządu komisarycznego, pomocy ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przejęcia banku zagrożonego niewypłacalnością przez bank będący w dobrej sytuacji ekonomiczno-finansowej. Niekiedy rząd decyduje się również na udzielenie bankom tzw. zewnętrznej pomocy finansowej (dzieje się tak najczęściej w przypadku instytucji mających duży wpływ na gospodarkę danego kraju).

Rola Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG)
Jednym z zadań Bankowego Funduszu Gwarancyjnego jest udzielanie pomocy finansowej bankom, które znalazły się w obliczu utraty wypłacalności oraz wspieranie procesów łączenia się banków poddanych sanacji z silnymi jednostkami bankowymi. Jednak BFG chroni również oszczędności zwykłych obywateli. Zgodnie bowiem z obowiązującą ustawą, wszystkie rachunki oraz lokaty bankowe, bez względu na walutę, są w naszym kraju w 100% objęte gwarancjami bankowymi do wysokości 100 tys. euro. Tak więc w przypadku ogłoszenia upadłości któregoś z banków, klienci odzyskają w całości ulokowane w banku pieniądze, o ile ich wkład jest mniejszy lub równoważny z wymienioną wcześniej sumą. Warto w tym miejscu podkreślić, iż podstawę do obliczania kwoty gwarantowanej stanowi suma środków ulokowanych na wszystkich rachunkach (w grę wchodzą więc lokaty terminowe, bieżące, oszczędnościowo-rozliczeniowe, które są wówczas traktowane jako jeden depozyt). Ponadto wypłata środków gwarantowanych zawsze następuje w złotówkach, nawet jeśli klient miał otworzoną lokatę walutową. W takiej sytuacji BFG przelicza wartość wkładu walutowego według kursu z dnia upadłości banku.

Zgodnie z ustawą środki gwarantowane mają być wypłacane w ciągu 20 dni roboczych, jednak można je odbierać przez okres 5 lat od dnia zawieszenia działalności banku. Ponadto wprowadzona w 2010 r. nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym zniosła obowiązującą wcześniej zasadę kompensowania. Zasada ta dotyczyła osób, które w danym banku miały jednocześnie lokatę oraz zaciągnięty kredyt i polegała na pomniejszeniu kwoty wypłaty o wysokość niespłaconych bankowi należności.
Inne informacje finansowe
Kiedy bank staje się niewypłacalny
Jak szybko i skutecznie zlikwidować konto w banku
Kredyty hipoteczne – jak wybrać najlepszą opcję
Czy kredyty w dzisiejszych czasach to konieczność?
Minusy wynajmowania mieszkania
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama
Meta Tagi
konta bankowe konta młodzieżowe lokaty odszkodowania eKonto konto osobiste
Serdecznie polecamy

Ostatnio dodane
Wyprzedaże – prawdziwe okazje do wydawania pieniędzy
Szkoła językowa - dobry pomysł na biznes?
Czy warto inwestować w zakłady bukmacherskie?
Zysk niewielki, ale jednak jest
Oszczędzanie czy kredyt
Najczęściej czytane
Podatek liniowy a progresywny - który lepszy?9166
Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy9081
Kredyt konsolidacyjny8941
Kredyt gotówkowy8561
Lokaty bankowe - korzyści i pułapki8346
Agencja reklamowa NPROFIT| tel. 784071764| Reklama | Kontakt
Copyright 2010 FinansedlaCiebie.eu | Projekt i wykonanie www.Geneoo.pl