Witaj na FinansedlaCiebie.eu ! Zarejestruj siĂŞ aby w peÂłni korzystaĂŚ z naszych usÂług!

Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 2,375
Najnowszy użytkownik: urylute
Ostatnio czytane
Jak banki dbają o bezpieczeństwo transakcji
Ubezpieczenia grupowe - wady i zalety
Dowiedz się więcej o lokacie bankowej
Dom za małe pieniądze
Fundusz inwestycyjny
Proste sposoby na oszczędzanie
Jak zdobyć przychylność anioła biznesu?
Lokaty strukturyzowane
Wszyscy jesteśmy zadłużeni, czyli kilka słów o długu publicznym
Czy warto brać pożyczki chwilówki
Ekonomiczne podejście do codziennych wydatków
Nowe zasady wyliczania zdolności kredytowej, czyli Rekomendacja S w praktyce
Finanse przedsiębiorstw cz.1: ustalanie celów
Pożyczka hipoteczna
Jak wybrać rodzaj działalności?
Zaprzyjaźnione strony


Bankomaty nowej generacji
Błyskawiczny rozwój technologii informatycznych oraz stałe dążenie banków do uatrakcyjniania swojej oferty mogą w najbliższej przyszłości zmienić zasady korzystania z bankomatów. Już teraz pojawiają się nowatorskie rozwiązania, np. bankomaty wyposażone w czytniki biometryczne lub w aplikacje umożliwiające realizowanie operacji przy pomocy głosu.

Trudno dziś sobie wyobrazić bank, który nie posiada własnej sieci bankomatów. Jednak zaledwie 40 lat temu te urządzenia były prawdziwą nowością, stanowiącą absolutny przełom w sposobie obsługi klientów bankowych. Co ciekawe, pierwsze, działające na terenie USA oraz Wielkiej Brytanii bankomaty przyjmowały papierowe karty, które klient kupował uprzednio w banku i które po wypłacie gotówki były zatrzymywane przez urządzenie. Sytuację zmieniło wprowadzenie kart magnetycznych, które usprawniły proces autoryzacji i umożliwiły wygodniejsze oraz bezpieczniejsze korzystanie z bankomatów.

Funkcjonowanie bankomatu opiera się na systemie informatycznym umożliwiającym wymianę informacji z centralnym komputerem. Jeszcze nie tak dawno większość bankomatów działała na systemie operacyjnym OS/2. Obecnie banki przechodzą na oprogramowanie typu „multivendor”, czyli działające pod systemem Windows i wspierane przez standard XFS (eXtensions for Financial Services) aplikacje, obsługujące bankomaty różnych producentów.
W rezultacie o wiele łatwiejsza stała się integracja bankomatów z innymi systemami, zwłaszcza z systemem CRM, umożliwiającym działania marketingowe. Dzięki temu współczesne bankomaty służą nie tylko do sprawdzania stanu konta oraz wypłaty (niekiedy również wpłaty) gotówki, lecz mogą być również wykorzystane do emisji reklam.

Jednak zdaniem specjalistów, w najbliższych


latach bankomaty przeobrażą się w terminale multimedialne, o nieporównywanie większym, niż obecnie zakresie funkcjonalności. Już dziś firmy produkujące bankomaty oferują interfejsy, zapewniające dostęp do niedostępnych do tej pory operacji. Na przykład firma Wincor Nixdorf stworzyła aplikację, za pomocą której klient może dodatkowo opłacić w bankomacie rachunki, zamówić czeki, wykonać przelewy, sprawdzić wysokość aktualnego oprocentowania lokat i kredytów, a także przejrzeć listę dokonanych z konta operacji. Z kolei aplikacja Nautilus Hyosung została zaprojektowana w taki sposób, by maksymalnie uprościć korzystanie z bankomatu. Dzięki zastosowaniu identycznej jak w smatfonie funkcji "przeciągnij i upuść" klient może np. wybrać nominały banknotów, w jakich ma zostać wypłacona żądana kwota.

Równolegle wdrażane są rozwiązania, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa transakcji. Banki testują np. biometrię głosową, czyli technologię polegającą na potwierdzaniu tożsamości klienta na podstawie unikalnych cech jego głosu. Inną metodą technologii biometrycznej jest weryfikacja linii papilarnych lub naczyń krwionośnych palca oraz weryfikacja tęczówki oka. W Japonii, w której w skanery biometryczne wyposażono już po kilkadziesiąt tysięcy bankomatów i placówek, odnotowano 60% spadek liczby przestępstw finansowych.

Mimo niezaprzeczalnych zalet, omówione wcześniej technologie nie znalazły jeszcze powszechnego zastosowania w bankowości, między innymi ze względu na wysokie koszty, jakie dziś wiązałyby się z ich wdrożeniem. Jednak zdaniem ekspertów, bankomaty wielofunkcyjne, bezpieczne i przyjazne w obsłudze - w niedługiej przyszłości staną się bankowym standardem.
Inne informacje finansowe
Bankomaty nowej generacji
Lokata rentierska
Kredyt gotówkowy
Odpowiedzialne dysponowanie budżetem
Pomoc komercyjna i państwowa
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama
Meta Tagi
konta bankowe konta młodzieżowe lokaty odszkodowania eKonto konto osobiste
Serdecznie polecamy

Ostatnio dodane
Wyprzedaże – prawdziwe okazje do wydawania pieniędzy
Szkoła językowa - dobry pomysł na biznes?
Czy warto inwestować w zakłady bukmacherskie?
Zysk niewielki, ale jednak jest
Oszczędzanie czy kredyt
Najczęściej czytane
Podatek liniowy a progresywny - który lepszy?8745
Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy8036
Kredyt konsolidacyjny7851
Kredyt gotówkowy7572
Lokaty bankowe - korzyści i pułapki7478
Agencja reklamowa NPROFIT| tel. 784071764| Reklama | Kontakt
Copyright 2010 FinansedlaCiebie.eu | Projekt i wykonanie www.Geneoo.pl