Witaj na FinansedlaCiebie.eu ! Zarejestruj siĂŞ aby w peÂłni korzystaĂŚ z naszych usÂług!

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 2,375
Najnowszy użytkownik: urylute
Ostatnio czytane
Forex - najbardziej dynamiczny rynek walutowy świata
Racjonalizacja domowego budżetu
Jak planować domowy budżet
Proste sposoby na oszczędzanie
Nowe zasady ewidencjonowania działalności gospodarczej - CEIDG
Uroki Private bankingu
Lokaty bankowe - korzyści i pułapki
Na czym polega cross-selling bankowy
Czy kredyty w dzisiejszych czasach to konieczność?
Jak szybko i skutecznie zlikwidować konto w banku
Zanim podpiszemy umowę leasingową...
Dla kogo przeznaczony jest fundusz hipoteczny?
Renta - informacje ogólne
Opcje
Podatki w Polsce
Zaprzyjaźnione strony


Małe banki, duże możliwości
Tym, co różni banki spółdzielcze od banków działających w formie spółek akcyjnych czy przedsiębiorstwa państwowego, jest inne podejście do zasady maksymalizacji zysków. Osiąganie jak największego wolumenu zysku jest bowiem w bankach spółdzielczych nie celem, lecz środkiem do realizacji celów poszczególnych członków spółdzielni. Mówiąc w dużym uproszczeniu, BS dąży do maksymalizacji zysków przede wszystkim po to, by lepiej wypełniać swoje zadania statutowe.

Warto bowiem przypomnieć, iż BS-y są de facto spółdzielniami, które prowadzą działalność bankową. Z jednej strony funkcjonują w oparciu o prawo spółdzielcze, a także tzw. ustawę "milenijną", z drugiej strony - podlegają ustawie Prawo bankowe. Oznacza to, iż banki spółdzielcze (w odróżnieniu od SKOK-ów) są objęte polskim systemem gwarantowania przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny i - jak banki komercyjne - podlegają nadzorowi KNF. Jednak właścicielami tych banków nie są spółki akcyjne, a członkowie spółdzielni - czyli po prostu klienci.
Chociaż banki spółdzielcze mają w Polce długą tradycję, a zakres świadczonych przez nie usług w niczym nie ustępuje bankom komercyjnym, ta część sektora bankowego posiada charakter niszowy. Z reguły są to banki mniejsze, silnie powiązane z lokalnymi rynkami, kierujące swoją ofertę do określonej grupy klientów (rolników, drobnych przedsiębiorców, mieszkańców danego regionu).

Obecnie funkcjonują w Polsce 574 banki spółdzielcze, zatrudniające prawie 33 tys. pracowników i zjednoczone w trzech dużych zrzeszeniach. Są to:
- Spółdzielcza Grupa Bankowa, którą tworzą Banki Spółdzielcze i Gospodarczy Bank Wielkopolski SA.,
- Mazowiecki Bank Regionalny i zrzeszone banki spółdzielcze,
- Bank Polskiej Spółdzielczości i skupiona wokół niego grupa.
Wartość aktywów bilansowych wszystkich banków spółdzielczych wynosi ponad 78 mld zł., przy 7,8 mld zł kapitałów własnych.

Oferta
Banki spółdzielcze oferują obecnie pełne spectrum usług bankowych. Zajmują się m.in. przyjmowaniem wkładów pieniężnych, udzielaniem pożyczek i kredytów


konsumenckich oraz prowadzeniem rachunków bankowych. W ofercie banków znajdują się również takie czynności, jak wydawanie kart płatniczych oraz wykonywanie operacji przy ich użyciu, przeprowadzanie bankowych rozliczeń pieniężnych, udzielanie i potwierdzanie gwarancji bankowych, udostępnianie skrytek oraz sejfów, przechowywanie papierów wartościowych, rozliczenie i umorzenie pieniądza elektronicznego (ta ostatnia usługa jest dostępna tylko w bankach, które uzyskały zezwolenie KNF i które posiadają fundusze własne przewyższające równowartość jednego miliona euro). W ostatnich latach BS-y rozwijają również bankowość inwestycyjną oraz elektroniczną (najczęściej są to podstawowe usługi typu home banking).

Zakres działalności
Bank spółdzielczy prowadzi swoją działalność na terenie powiatu, w którym znajduje się jego siedziba oraz ościennych powiatów, w których posiada swoje placówki. Może jednak operować na terenie województwa, jednak tylko wtedy, gdy jego fundusze własne przekraczają 1 mln euro, a jednocześnie są mniejsze niż 5 mln euro. W przypadku, w którym fundusze własne banku są wyższe niż równowartość tej ostatniej kwoty, bank może oferować swoje usługi na terenie całego kraju.
Obecnie działa w Polsce blisko 5 tysięcy placówek, należących do różnych banków spółdzielczych.

Atuty banków spółdzielczych
Indywidualizacja i personalizacja zamiast segmentacji - tak w skrócie należy określić politykę banków spółdzielczych wobec swoich klientów. Charakterystyczną cechą banków spółdzielczych jest ich konsekwentna orientacja na sektor MŚP, rolnictwo i lokalne samorządy, a więc podmioty raczej zaniedbywane przez wielkie banki komercyjne, kierujące się zasadą maksymalizacji zysków. Kolejną zaletą banków spółdzielczych jest ich silna integracja z miejscową społecznością. Banki przywiązują dużą wagę do bliskich relacji ze środowiskiem lokalnym i samorządem gminnym, często włączając się w rozmaite akcje o charakterze społecznym i charytatywnym. W skali lokalnej coraz częściej stają się alternatywą dla mocno scentralizowanych banków sieciowych, czego potwierdzeniem jest ich rosnący udział w rynku obsługi bankowej MŚP.
Inne informacje finansowe
Małe banki, duże możliwości
Kiedy fiskus może nałożyć karę dyscyplinującą
Kiedy fiskus może nałożyć karę dyscyplinującą
Jak szybko i skutecznie zlikwidować konto w banku
Mierniki wzrostu gospodarczego, czyli o czym naprawdę świadczy wysokie PKB
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama
Meta Tagi
konta bankowe konta młodzieżowe lokaty odszkodowania eKonto konto osobiste
Serdecznie polecamy

Ostatnio dodane
Wyprzedaże – prawdziwe okazje do wydawania pieniędzy
Szkoła językowa - dobry pomysł na biznes?
Czy warto inwestować w zakłady bukmacherskie?
Zysk niewielki, ale jednak jest
Oszczędzanie czy kredyt
Najczęściej czytane
Podatek liniowy a progresywny - który lepszy?8745
Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy8036
Kredyt konsolidacyjny7851
Kredyt gotówkowy7572
Lokaty bankowe - korzyści i pułapki7478
Agencja reklamowa NPROFIT| tel. 784071764| Reklama | Kontakt
Copyright 2010 FinansedlaCiebie.eu | Projekt i wykonanie www.Geneoo.pl