Witaj na FinansedlaCiebie.eu ! Zarejestruj siĂŞ aby w peÂłni korzystaĂŚ z naszych usÂług!

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 2,598
Najnowszy użytkownik: evuhunu
Ostatnio czytane
Carry Trade
Pożyczki społecznościowe
Kiedy fiskus może nałożyć karę dyscyplinującą
Małe banki, duże możliwości
Czy moja firma musi mieć konto?
Indywidualne Konta Emerytalne (IKE)
Proste sposoby na oszczędzanie
Odwrócony kredyt hipoteczny
Bankowe skrytki sejfowe
Zanim podpiszemy umowę leasingową...
Ryzyko inwestycyjne
Kiedy bank staje się niewypłacalny
Rodzaje czeków
Podatki i podstawa opodatkowania
Instrumenty pochodne
Zaprzyjaźnione strony


Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy
Mimo iż oba terminy używane są synonimicznie, a ich zakres pojęciowy jest bardzo zbliżony, kredyt mieszkaniowy różni się od kredytu hipotecznego nieco węższym celem kredytowania.

Podobieństwa
Oba produkty są zaliczane do kredytów celowych, czyli można z ich pomocą sfinansować jedynie przedsięwzięcie ściśle sprecyzowane w umowie kredytowej. W przypadku kredytów celowych bank jednoznacznie określa, na co klient może przeznaczyć otrzymane z kredytu środki, sprawdza również, czy zostały one zgodnie z zadeklarowanym celem wydatkowane.
Jeśli kredytobiorca naruszy zasady umowy i spożytkuje kredyt niezgodnie z zapisanym celem, bank z reguły wypowiada umowę i stawia kredyt w stan natychmiastowej wymagalności.
Kolejną wspólną cechą obu produktów jest długi okres spłaty, sposób zabezpieczenia kredytu (hipoteka) oraz niższe niż w przypadku kredytów gotówkowych oprocentowanie. Podobne są również najważniejsze parametry kredytu (czyli marże i prowizje oraz dodatkowe opłaty).

Inwestycje finansowane za pomocą kredytu mieszkaniowego
W większości banków kredyt mieszkaniowy można przeznaczyć na następujące inwestycje:
- zakup mieszkania/domu/działki budowlanej (na rynku pierwotnym oraz rynku wtórnym),
- remont, nadbudowę oraz modernizację domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,
- wyposażenie mieszkania/domu w elementy trwałe z nim związane,
- przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Należy jednak stwierdzić, iż niektóre banki oferują potencjalnym wnioskodawcom niestandardowy pakiet kredytów mieszkaniowych, pozwalają również na dowolne łączenie różnych celów kredytowych. Oferta banków staje się pod tym względem coraz bardziej zróżnicowana (to zaś przyczynia się wydatnie do zatarcia różnic między kredytem hipotecznym oraz mieszkaniowym). Aby zilustrować powyższą tezę, przyjrzyjmy się propozycjom kilku znanych banków.
I tak, w Deutsche Bank oraz BGŻ kredyt mieszkaniowy można przeznaczyć na zakup gruntu, zaś w banku Millenium - na zakup nieruchomości rolnej z posiadaną zabudową siedliskową lub nabycie udziału w nieruchomości. Natomiast PNP Paribas zgadza się, by kredytobiorca za pomocą kredytu mieszkaniowego sfinansował kupno


samochodu lub wyjazd na wakacje. PKO PB w ramach kredytu "Własny kąt lokatorski" umożliwia kupno nieruchomości od gminy lub wojskowej agencji mieszkaniowej, ponadto kredytobiorca może przeznaczyć kredyt na adaptację strychu na cele mieszkalne. Raiffeisen Bank, co prawda, nie sfinansuje adaptacji strychu, da jednak kredyt na zakup albo budowę garażu lub miejsca postojowego. Udzieli również kredytu na kaucję stanowiącą zabezpieczenie pokrycia należności z tytułu najmu lokalu w TBS, a także na partycypację w kosztach budowy mieszkań w Towarzystwie Budownictwa Społecznego. W trzech polskich bankach są natomiast dostępne niszowe kredyty przeznaczone na zakup nowych mieszkań wyposażonych w rozwiązania energooszczędne (np. urządzenia funkcjonujące na bazie odnawialnych źródeł energii). Jednak aby uzyskać taki kredyt, należy przedstawić certyfikat energetyczny, potwierdzający wskaźnik energii niezbędnej do ogrzania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej (wskaźnik nie może przekrać 70 kWh/m2 w stosunku rocznym).
Warto dodać, iż niektóre banki stwarzają również możliwość sfinansowania kredytem mieszkaniowym kosztów związanych z prowadzoną inwestycją budowlaną (takich jak prowizja agencji nieruchomości, koszty sądowe i notarialne) oraz spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w innym banku.
Z ciekawą propozycją dla osób zainteresowanych kredytem mieszkaniowym wystąpił ostatnio Alior Bank. Oferta jest skierowana dla klientów, którzy mieszkają w Trójmieście, Warszawie lub Krakowie i chcą zamienić swoje mieszkanie na większe. Klient może obniżyć koszty kredytu, sprzedając bankowi stare mieszkanie (oczywiście, po dokonaniu wcześniejszej wyceny lokalu i spełnieniu pozostałych warunków koniecznych do uzyskania kredytu). Środki ze sprzedaży nieruchomości są przelewane bezpośrednio na konto właściciela nieruchomości, którą kredytobiorca zamierza zakupić.
Tak więc obecnie banki dość szeroko definiują cele finansowania kredytów mieszkaniowych, a ich oferty mogą w znaczny sposób się różnić.

Reasumując należy stwierdzić, iż kredyty mieszkaniowe posiadają status oddzielnych produktów bankowych zaledwie u kilku kredytodawców (np. w PBH lub Banku Pocztowym). Większość banków oferuje po prostu kredyty hipoteczne - bez podziału na kredyty budowlane i kredyty mieszkaniowe.

Inne informacje finansowe
Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy
Lokata rentierska
Uroki Private bankingu
Historia podatków
Historia podatków
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama
Meta Tagi
konta bankowe konta młodzieżowe lokaty odszkodowania eKonto konto osobiste
Serdecznie polecamy

Ostatnio dodane
Wyprzedaże – prawdziwe okazje do wydawania pieniędzy
Szkoła językowa - dobry pomysł na biznes?
Czy warto inwestować w zakłady bukmacherskie?
Zysk niewielki, ale jednak jest
Oszczędzanie czy kredyt
Najczęściej czytane
Podatek liniowy a progresywny - który lepszy?8952
Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy8888
Kredyt konsolidacyjny8677
Kredyt gotówkowy8331
Lokaty bankowe - korzyści i pułapki8047
Agencja reklamowa NPROFIT| tel. 784071764| Reklama | Kontakt
Copyright 2010 FinansedlaCiebie.eu | Projekt i wykonanie www.Geneoo.pl