Witaj na FinansedlaCiebie.eu ! Zarejestruj siĂŞ aby w peÂłni korzystaĂŚ z naszych usÂług!

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 2,900
Najnowszy użytkownik: ahiwelyv
Ostatnio czytane
TeleBanking, Home Banking, Bankowość Mobilna
Dyrektywa MiFID
Rodzaje ubezpieczeń turystycznych
Co może obejmować ubezpieczenie rodzinne?
Nowe zasady wyliczania zdolności kredytowej, czyli Rekomendacja S w praktyce
Lokata a konto oszczędnościowe
Fundusze hendingowe
Dźwignia finansowa na giełdzie Forex
Prowizje i opłaty bankowe
Franczyza coraz bardziej popularna
Podatki i podstawa opodatkowania
Kiedy bank staje się niewypłacalny
Konto online - wygoda i funcjonalność
Jak spłacać kredyt?
Co to są podatki?
Zaprzyjaźnione strony


Zabezpieczenie kredytu. Część 2
O ile zabezpieczenia osobiste charakteryzują się odpowiedzialnością osobistą kredytobiorcy (który odpowiada całym swoim majątkiem), o tyle zabezpieczenia rzeczowe ograniczają odpowiedzialność dłużnika do poszczególnych składników tegoż majątku. Najczęściej stosowanym przez banki zabezpieczeniem rzeczowym jest hipoteka na kredytowanej nieruchomości.

Hipoteka - jest ograniczonym prawem rzeczowym na nieruchomości lub innych wybranych prawach (m.in. spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, prawie do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej czy spółdzielczym prawie do lokalu użytkowego). Do powstania hipoteki niezbędny jest wpis do księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości będącej przedmiotem zabezpieczenia.
Warto przypomnieć, iż hipoteka zabezpiecza wierzytelności pieniężne, w tym także roszczenia o odsetki nieprzedawnione oraz o przyznane koszty postępowania.
Bardzo istotną kwestią przy ustanawianiu hipoteki jest prawidłowe ocena wartości nieruchomości. Z reguły w takiej sytuacji bank korzysta z wyceny zewnętrznej, która zostaje sporządzona przez licencjonowanego rzeczoznawcę i najczęściej jest oparta na metodzie wartości rynkowej. Za wykonanie szacunkowego operatu nieruchomości w większości banków płaci kredytobiorca.

Blokada środków na rachunku bankowym
- stanowi jedno z najczęściej stosowanych zabezpieczeń wierzytelności, choć - ponieważ jest to umowa nienazwana - nie do końca chroni interesy banku (gdyż nie ma on pierwszeństwa przed innymi wierzycielami osobistymi dłużnika). Ustanowienie blokady następuje po pisemnej dyspozycji posiadacza rachunku, w której upoważnia on bank do zablokowania na koncie określonej kwoty i jednocześnie udziela bankowi pełnomocnictwa do jej zajęcia, jeśli nie ureguluje zobowiązań wobec banku w terminie. Blokada może być dokonana na rachunkach oszczędnościowych oraz oszczędnościowo-rozliczeniowych, na kontach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub na lokatach terminowych.

Przewłaszczenie - ta metoda sprowadza się do przeniesienia na rzecz banku prawa własności rzeczy (np. samochodu, linii produkcyjnej) lub papierów wartościowych


będących w posiadaniu dłużnika, przy czym zastawca nadal korzysta z przedmiotu zastawu. Kredytobiorca, który dokonał przewłaszczenia, ma obowiązek utrzymania i ubezpieczenia przewłaszczonej rzeczy, jednak nie może jej zbyć, obciążyć ani oddać osobie trzeciej do używania. Przewłaszczenie jest zarówno dla banku, jak i kredytobiorcy dość wygodnym rozwiązaniem, ze względu na prostotę i szybkość jego ustanowienia.
W momencie, w którym kredytobiorca staje się nierzetelnym dłużnikiem, bank występuje z pisemnym żądaniem wydania przedmiotu przewłaszczenia (po czym, najczęściej po przeprowadzeniu postępowania egzekucyjnego, wchodzi w jego posiadanie).

Zastaw - działa tutaj taki sam mechanizm, jak w przypadku hipoteki. Zastaw jest bowiem ograniczonym prawem rzeczowym, który może być ustanowiony jedynie na rzeczach ruchomych oraz na prawach zbywalnych (takich jak np. akcje oraz obligacje). W sytuacji, w której dłużnik staje się niewypłacalny, bank ma prawo do sprzedaży zastawionej rzeczy w trybie egzekucji sądowej.
Kaucja - na podstawie zawartej umowy kredytobiorca składa w banku przedmiot kaucji (czyli środki pieniężne albo bony), które stają się własnością banku i którymi bank może swobodnie dysponować w przypadku niespłacenia przez dłużnika kredytu w terminie. Z reguły kaucja gotówkowa jest przechowywana na nieoprocentowanym rachunku bankowym. Jeśli jednak kaucja trafiła na konto oprocentowane, bank może wypłacić dłużnikowi wynagrodzenie za okres korzystania z przejętej kwoty. Dla kredytobiorcy ta forma zabezpieczenia ma istotną wadę - kaucję można odzyskać dopiero po całkowitej spłacie kredytu.

Stosowanym przez niektóre banki zabezpieczeniem jest poddanie się przez dłużnika egzekucji w akcie notarialnym. Metoda ta ułatwia wierzycielowi uzyskanie tytułu wykonawczego stanowiącego podstawę egzekucji sądowej. W sytuacji, w której dłużnik zalega ze spłatą kredytu, sąd nadaje tytułowi klauzulę wykonalności, co umożliwia szybkie podjęcie działań komorniczych.
Inne informacje finansowe
Zabezpieczenie kredytu. Część 2
TeleBanking, Home Banking, Bankowość Mobilna
Rodzaje czeków
Rodzaje czeków
Lokata rentierska
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama
Meta Tagi
konta bankowe konta młodzieżowe lokaty odszkodowania eKonto konto osobiste
Serdecznie polecamy

Ostatnio dodane
Wyprzedaże – prawdziwe okazje do wydawania pieniędzy
Szkoła językowa - dobry pomysł na biznes?
Czy warto inwestować w zakłady bukmacherskie?
Zysk niewielki, ale jednak jest
Oszczędzanie czy kredyt
Najczęściej czytane
Podatek liniowy a progresywny - który lepszy?9095
Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy9027
Kredyt konsolidacyjny8880
Kredyt gotówkowy8501
Lokaty bankowe - korzyści i pułapki8280
Agencja reklamowa NPROFIT| tel. 784071764| Reklama | Kontakt
Copyright 2010 FinansedlaCiebie.eu | Projekt i wykonanie www.Geneoo.pl