Witaj na FinansedlaCiebie.eu ! Zarejestruj się aby w pełni korzystać z naszych usług!

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3,480
Najnowszy użytkownik: ygekaqiw
Ostatnio czytane
Deweloperzy pod kontrolą banków
Trader, inwestor - a może spekulant?
Co to są podatki?
Jak planować budżet
Pomoc finansowa
Kredyt kupiecki
Kredyt gotówkowy
Ekonomiczne podejście do codziennych wydatków
Samemu zadbaj o swoją emeryturę
Jak działa system emerytalny?
Starość z IKE
Odpowiedzialne dysponowanie budżetem
Lokata a konto oszczędnościowe
Konto online - wygoda i funcjonalność
Bancassurance
Zaprzyjaźnione strony


Tajemnica bankowa
Do tajemnic zawodowych, związanych z wykonywaniem określonych zawodów, zaliczamy między innymi tajemnicę bankową. Jest ona szczególnego rodzaju wymogiem, nakładanym na banki przez ustawę Prawo bankowe (Dz. U. 2002 r., Nr 72, poz. 665 ze zmianami). Jej podstawowym zadaniem jest ochrona praw klienta, zaś jej naruszenie lub nienależyte wykonanie wiąże się z odpowiedzialnością karną oraz majątkową.

Na czym polega obowiązek profesjonalnej dyskrecji
Obowiązek przestrzegania tajemnicy bankowej spoczywa na banku (jako instytucji), na zatrudnionych w nim pracownikach oraz osobach, za pośrednictwem których bank wykonuje czynności bankowe.
Przedmiotem ochrony są informacje dotyczące wszelkiego rodzaju usług świadczonych przez banki. Tajemnica bankowa dotyczy więc nie tylko czynności bankowych sensu stricto (np. udzielania kredytów, prowadzenia rachunków oszczędnościowych, przyjmowania wkładów pieniężnych, emitowania bankowych papierów wartościowych), ale również czynności sensu largo (udzielania i potwierdzania poręczeń, wydawania kart płatniczych, udostępniania skrytek sejfowych).
Ponadto wymóg profesjonalnej dyskrecji obowiązuje pracowników banku na wszystkich etapach kontaktu z klientem. Obejmuje zarówno dane uzyskane trakcie negocjacji, jak i informacje związane z zawarciem umowy. Musi być również przestrzegana po wygaśnięciu umowy, o ile bank przechowuje dane osobowe klienta.
Co grozi za ujawnienie tajemnicy bankowej
Jeżeli z ujawnienia tajemnicy bankowej i jej wykorzystania niezgodnie z przeznaczeniem wynikną jakieś szkody, wówczas bank ponosi za nie odpowiedzialność na zasadzie winy. Złamanie tajemnicy bankowej


wiąże się z odpowiedzialnością karną, ponadto klient może również wytoczyć bankowi sprawę cywilnoprawną, o ile zdoła wykazać wyraźny związek przyczynowy między faktem naruszenia tajemnicy bankowej a poniesioną szkodą.
Zgodnie z prawem bankowym osobie, która ujawnia lub wykorzystuje do własnych celów informacje objęte tajemnicą bankową, grozi nawet milion złotych grzywny oraz trzy lata pozbawienia wolności.

Kiedy ujawnienie tajemnicy jest dopuszczalne
Warto jednak zaznaczyć, iż ustawodawca przewidział szereg wyjątków od generalnej zasady i określił sytuacje, w których naruszenie tajemnicy bankowej stanowi prawny obowiązek banku. Do instytucji, którym bank musi udostępnić informacje na temat klienta należą m.in.: inspektor kontroli skarbowej, szef Służby Celnej, prezes Najwyższej Izby Kontroli, Komisja Nadzoru Finansowego, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, prokuratorzy i sądy, wojsko i policja, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna oraz generalny inspektor ochrony danych osobowych.
Jak więc widać, lista instytucji, upoważnionych przez ustawę do żądania od banków udzielania informacji stanowiących tajemnicę bankową jest dość długa. Warto nadmienić, iż podmioty, którym ujawniono tajemnicę bankową na podstawie art. 105 Prawa bankowego są zobowiązane do wykorzystania tych informacji wyłącznie w granicach upoważnienia (a więc nie mogą przekazywać poufnych danych innym podmiotom).
Ponadto bank nie jest zobowiązany do dochowania tajemnicy bankowej w przypadku sprzedaży wierzytelności zakwalifikowanych jako stracone oraz wierzytelności, które zbywa w ramach procesów sekurytyzacyjnych.
Inne informacje finansowe
Tajemnica bankowa
TeleBanking, Home Banking, Bankowość Mobilna
Lokata rentierska
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO)
Zanim podpiszemy umowę leasingową...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama
Meta Tagi
konta bankowe konta młodzieżowe lokaty odszkodowania eKonto konto osobiste
Serdecznie polecamy

Ostatnio dodane
Wyprzedaże – prawdziwe okazje do wydawania pieniędzy
Szkoła językowa - dobry pomysł na biznes?
Czy warto inwestować w zakłady bukmacherskie?
Zysk niewielki, ale jednak jest
Oszczędzanie czy kredyt
Najczęściej czytane
Podatek liniowy a progresywny - który lepszy?9314
Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy9164
Kredyt konsolidacyjny9050
Kredyt gotówkowy8649
Lokaty bankowe - korzyści i pułapki8445
Agencja reklamowa NPROFIT| tel. 784071764| Reklama | Kontakt
Copyright 2018 FinansedlaCiebie.eu | Projekt i wykonanie www.Geneoo.pl