Witaj na FinansedlaCiebie.eu ! Zarejestruj się aby w pełni korzystać z naszych usług i pakietu.

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 4,216
Najnowszy użytkownik: oqabek
Ostatnio czytane
Jak planować domowy budżet
Racjonalizacja domowego budżetu
Kredyt w firmie i jego opłacalność
Dla kogo przeznaczony jest fundusz hipoteczny?
Jak spłacać kredyt?
Co może obejmować ubezpieczenie rodzinne?
Co to są podatki?
Kredyt studencki
Jak inwestować, aby zyskać jak najwięcej?
Minusy wynajmowania mieszkania
Rodzaje ubezpieczeń turystycznych
Finanse przedsiębiorstw cz.1: ustalanie celów
Akredytywa i jej wykorzystanie
Wszechobecne konta osobiste
Oszczędzanie czy inwestowanie
Zaprzyjaźnione strony


Nowe zasady ewidencjonowania działalności gospodarczej - CEIDG
Do 1 stycznia 2012 roku ewidencją przedsiębiorstw zajmowały się gminy. Obecnie państwo przekazało kompetencje do prowadzenia ewidencji działalności gospodarczej centralnej instytucji, jaką jest CEIDG. Zgodnie z zamierzeniami ustawodawcy, stworzenie centralnego rejestru działających w Polsce przedsiębiorstw ma zmniejszyć formalności związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej, przyczynić się do skrócenia czasu rejestracji firmy, umożliwić założenie przedsiębiorstwa przez Internet oraz zwiększyć dostępność do informacji na temat firm już istniejących. Centralny rejestr prowadzi w systemie teleinformatycznym minister właściwy do spraw gospodarki na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Co znajdzie się w CEIDG
Do bazy CEIDG trafi komplet informacji o wszystkich podmiotach gospodarczych będących osobami fizycznymi, które prowadzą działalność na terenie Polski (udostępnione zostaną m.in. takie dane, jak posiadane przez przedsiębiorcę zezwolenia, licencje czy koncesje). Dane te będą opublikowane na stronie internetowej CEIDG, a każdy zainteresowany będzie miał do nich bezpłatny dostęp - wystarczy, że skorzysta z wyszukiwarki. Wcześniej, aby uzyskać takie informacje, należało zwrócić się z zapytaniem do właściwego dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy urzędu miasta lub gminy. Obecnie wyszukiwanie wpisów zostało maksymalnie uproszczone - aby znaleźć firmę, wystarczy wskazać tylko jedno kryterium (np. nazwę firmy, nazwisko jej właściciela, miejscowość, województwo, NIP, numer KRS lub REGON) oraz wpisać kod dostępu, a podstawowe dane zostaną wyświetlone na ekranie. Należy jednak podkreślić, iż ustawodawca wyłączył z jawności pewne informacje, takie jak numer PESEL oraz adres zamieszkania przedsiębiorcy (o ile nie pokrywa się on z miejscem prowadzenia działalności).

Rejestrowanie firmy za pomocą CEIDG
Aby zarejestrować firmę, osoba fizyczna wypełnia wniosek o wpis do CEIDG za pośrednictwem formularza elektronicznego, udostępnionego na stronach www.ceidg.gov lub BIP Ministerstwa Gospodarki. Dla osób, które nie radzą sobie z jego wypełnieniem CEIDG przygotował specjalny kreator, który ułatwia przejście procedury rejestracyjnej. Na platformie można skorzystać również z asystenta procedur administracyjnych, który ułatwia odszukanie PKD właściwej dla planowanej działalności, a także podpowie, o jakie zezwolenia ewentualnie należy się ubiegać.
Po złożeniu wniosku system teleinformatyczny sam automatycznie ocenia, czy wniosek nie zawiera żadnych błędów, a następnie przesyła potwierdzenie złożenia wniosku. Za wniosek niepoprawny zostaną


uznane wpisy, które nie zawierają niezbędnych danych, są niepodpisane oraz dotyczą działalności nieobjętej przepisami ustawy. Dyskwalifikacji ulega również wpis złożony przez osobę, wobec której został orzeczony zakaz wykonywania działalności gospodarczej wskazanej we wniosku.
Dla przedsiębiorców najbardziej istotna jest wiadomość, iż rejestracja w CEIGD jest zwolniona od jakichkolwiek opłat, zaś wniosek o wpis do CEIDG jest jednocześnie wnioskiem do rejestrów GUS, ZUS, a także Urzędu Skarbowego.

Podpis elektroniczny, zaufany profil

Wniosek, jak każdy inny oficjalny dokument, powinien zostać przez przedsiębiorcę podpisany. W tym względzie ustawa przewiduje dwa rozwiązania. Wnioskodawca może opatrzyć wpis do rejestru podpisem elektronicznym bądź skorzystać z instytucji bezpłatnego zaufanego profilu. Ponieważ uzyskanie podpisu jest dość czasochłonne i wiąże się na chwilę obecną z wysokimi kosztami, które należy ponieść, aby otrzymać kwalifikowany certyfikat, ustawa pozwala na uwierzytelnienie wpisu w CEIDG za pomocą zaufanego profilu.
Formalności związane ze zdobyciem zaufanego profilu są następujące: należy wypełnić wniosek o założenie profilu na platformie ePUAP (po wcześniejszym założeniu na niej konta), a następnie udać się do punktu potwierdzającego i tam okazać paszport lub też dowód osobisty. Lista urzędów będących Punktami Potwierdzania Profilu Zaufanego dostępna jest na stronie www.epuap.gov.pl - są to w większości Urzędy Skarbowe oraz niektóre oddziały ZUS.

Inne metody rejestracji firmy
Na szczęście, ustawodawca dopuścił jednak sytuacje, w których wpis do ewidencji może się odbyć w bardziej tradycyjny sposób. Istnieje bowiem możliwość, aby przedsiębiorca osobiście złożył wniosek do CEIGD w wybranym przez siebie urzędzie gminy (niekoniecznie właściwym dla miejscu zamieszkania). Warunek jest jeden - należy w tym celu wydrukować i wypełnić formularz zamieszczony na stronie CEIGD lub też poprosić o taki formularz urzędników gminy. Po potwierdzeniu tożsamości wnioskodawcy, wniosek za pokwitowaniem zostaje przyjęty, a następnie po przekształceniu w formę elektroniczną przesłany przez gminę do rejestru CEIGD. W przypadku złożenia niepoprawnego wniosku w urzędzie gminy, wnioskodawca zostanie wezwany do jego uzupełnienia lub korekty w terminie 7 dni roboczych.
Wniosek może być również przesłany listem poleconym, jednakże wówczas podpis wnioskodawcy musi zostać potwierdzony notarialnie.
Inne informacje finansowe
Nowe zasady ewidencjonowania działalności gospodarczej - CEIDG
Forex - najbardziej dynamiczny rynek walutowy świata
Pożyczka hipoteczna
Czy państwo może zbankrutować?
TeleBanking, Home Banking, Bankowość Mobilna
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama
Meta Tagi
konta bankowe konta młodzieżowe lokaty odszkodowania eKonto konto osobiste
Serdecznie polecamy

Ostatnio dodane
Weź się za swoje finanse i zwiększ swoje oszczędności
Finanse a lokata – czy to ma rzeczywiście sens?
Finanse osobiste - jakie są sposoby na podniesienie zdolności kredytowej?
Kredyt w firmie i jego opłacalność
Konto bankowe - pomocne w oszczędzaniu
Najczęściej czytane
Mierniki wzrostu gospodarczego, czyli o czym naprawdę świadczy wysokie PKB16138
Podatek liniowy a progresywny - który lepszy?9950
Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy9497
Kredyt konsolidacyjny9467
Kredyt gotówkowy8992
Agencja reklamowa NPROFIT| tel. 784071764| Reklama | Kontakt
Copyright 2018 FinansedlaCiebie.eu | Projekt i wykonanie www.Geneoo.pl