Witaj na FinansedlaCiebie.eu ! Zarejestruj siĂŞ aby w peÂłni korzystaĂŚ z naszych usÂług!

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 2,375
Najnowszy użytkownik: urylute
Ostatnio czytane
Polisolokaty
Zalety faktoringu
Koszty związane z kupnem mieszkania
Historia podatków
Karta kredytowa – jak korzystać bez żadnych kosztów?
Rodzaje czeków
Oszczędności warto trzymać w walutach obcych
Leasing konsumencki
Fundusz inwestycyjny
Upadłość konsumencka
Carry Trade
Chwilówki – zalety i wady pożyczek na miesiąc
Kredyt konsolidacyjny
Pomoc finansowa
Zanim podpiszemy umowę leasingową...
Zaprzyjaźnione strony

alkokalibrato ... omaty/
www.foto-dzieciaki.lodz.pl
Zanim poręczymy cudzy kredyt...
Instytucja poręczyciela funkcjonuje na podstawie zawartych w kodeksie cywilnym zapisów, stwierdzających, iż poręczyciel jest osobą zobowiązującą się wobec wierzyciela (w tym przypadku - banku) do wykonania zobowiązania ciążącego na dłużniku (pożyczkobiorcy) w sytuacji, w której dłużnik go nie wykona. Innymi słowy, w razie problemów z wyegzekwowaniem spłaty od głównego dłużnika bank ma prawo zwrócić się do żyranta z nakazem uregulowania zadłużenia i - w przypadku jego opieszałości - przeprowadzić egzekucję komorniczą z majątku osobistego. Podstawą do zajęcia jest wówczas bankowy tytuł egzekucyjny, który po opatrzeniu klauzulą wykonalności przez sąd umożliwia rozpoczęcia działalności komorniczej.
Należy wziąć pod uwagę, iż poręczenie obcego długu wiąże się z obniżeniem zdolności kredytowej poręczyciela, co może być niewygodne zwłaszcza w sytuacji, w której żyrant sam występuje o pożyczkę lub kredyt (dane żyranta trafiają do BIK, są więc dostępne dla wszystkich banków i SKOK-ów).
Przez wzięciem na siebie odpowiedzialności za cudze długi warto więc przemyśleć wszystkie konsekwencje, jakie wiążą się z taką decyzją, a także znać swoje prawa i obowiązki.

Warto wiedzieć, że...
Najczęściej poręczyciel - o ile nie zastrzegł w umowie ograniczenia odpowiedzialności - odpowiada za całość zobowiązania, czyli niespłaconą kwotę należności głównej, odsetki kredytowe, odsetki za opóźnienia oraz koszty związane z windykacją długu.

Poręczyciel jest odpowiedzialny za spłatę zobowiązania nawet w przypadku śmierci głównego dłużnika (dzieli wówczas ten obowiązek ze spadkobiercami kredytobiorcy).

Wszelkie aneksowane zmiany w umowie między kredytobiorcą a bankiem (np.


zmieniające wysokość oprocentowania lub zwiększające kwotę kredytu) powinny być podane do wiadomości żyranta, aby mógł on wyrazić zgodę na zwiększenie odpowiedzialności.

Jeżeli dłużnik ma opóźnienia w spłacie kredytu lub pożyczki, poręczyciel powinien zostać o tym fakcie niezwłocznie poinformowany. Brak pełnej wiedzy o aktualnym stanie zadłużenia może mieć bowiem przykre konsekwencje - np. bank wdroży wobec głównego dłużnika postępowanie windykacyjne i swoimi wydatkami obciąży żyranta, który nie miał pojęcia o zaległościach w spłacie i tym samym nie mógł zapobiec całej sytuacji. Należy więc koniecznie zapewnić sobie w umowie obowiązek powiadamiania przez bank o każdym takim zdarzeniu.

W umowie poręczenia warto również zastrzec, że poręczyciel odpowiada za dług tylko wtedy, gdy egzekucja z majątku kredytobiorcy okaże się nieskuteczna. Często bowiem bank dochodzi do wniosku, iż łatwiejszym i i szybszym sposobem na odzyskanie należności będzie egzekucja nie dłużnika, a poręczyciela. W efekcie to poręczyciel spłaca całe zadłużenie i jedyne, co może następnie uczynić, to wystąpić wobec dłużnika z tzw. roszczeniem regresowym.

Jeśli poręczyciel spłacił zobowiązania dłużnika, powinien go o tym fakcie jak najszybciej poinformować. Istnieje bowiem możliwość, iż kredytobiorca postanowi uregulować swoje zaległości i - niezależnie od żyranta - zaspokoi żądania wierzyciela. W takiej sytuacji poręczyciel nie może wymagać od dłużnika zapłaconej przez siebie kwoty (o ile dłużnik nie działał w złej wierze).

Poręczyciel, który nie będzie wywiązywał się z udzielonego poręczenia, może zostać wpisany do Bankowego Rejestru Długów.

Inne informacje finansowe
Zanim poręczymy cudzy kredyt...
Deweloperzy pod kontrolą banków
Bankowe skrytki sejfowe
Pożyczka hipoteczna
Czy państwo może zbankrutować?
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama
Meta Tagi
konta bankowe konta młodzieżowe lokaty odszkodowania eKonto konto osobiste
Serdecznie polecamy

Oferta – biuro rachnkowe
Ostatnio dodane
Wyprzedaże – prawdziwe okazje do wydawania pieniędzy
Szkoła językowa - dobry pomysł na biznes?
Czy warto inwestować w zakłady bukmacherskie?
Zysk niewielki, ale jednak jest
Oszczędzanie czy kredyt
Najczęściej czytane
Podatek liniowy a progresywny - który lepszy?8744
Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy8036
Kredyt konsolidacyjny7851
Kredyt gotówkowy7572
Lokaty bankowe - korzyści i pułapki7478
Agencja reklamowa NPROFIT| tel. 784071764| Reklama | Kontakt
Copyright 2010 FinansedlaCiebie.eu | Projekt i wykonanie www.Geneoo.pl