Witaj na FinansedlaCiebie.eu ! Zarejestruj siĂŞ aby w peÂłni korzystaĂŚ z naszych usÂług!

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3,254
Najnowszy użytkownik: adyfuwox
Ostatnio czytane
Rodzaje ubezpieczeń wymaganych przy kredycie
Uroki Private bankingu
Kredyty hipoteczne – jak wybrać najlepszą opcję
Polisolokaty
Bankowe skrytki sejfowe
Wyprzedaże – prawdziwe okazje do wydawania pieniędzy
Wiarygodność kredytowa, czyli kilka słów o scoringu bankowym
Bankomaty nowej generacji
Plan domowych oszczędności – warto zacząć już dziś
Sposoby na oszczędzanie
Kredyt kupiecki
Czym jest akcyza?
Racjonalna edukacja ekonomiczna
Cechy charakterystyczne umowy o dzieło
Jak napisać umowę pożyczki
Zaprzyjaźnione strony


Jak firmy płacą podatki?
Każda osoba prawna oraz osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą posiada wybór rodzaju podatku dochodowego, który będzie rozliczała z Urzędem Skarbowym co miesiąc lub co kwartał (wybór również należy do podatnika). Wybór rozstrzyga się pomiędzy podatkiem liniowym wprowadzonym kilka lat temu do naszego systemu prawnego oraz pomiędzy podatkiem progresywnym, który jest stosowany od roku 1989. Niezależnie jednak od wyboru, zasady rozliczenia są takie same.

Jak rozliczany jest podatek?
Co miesiąc lub co kwartał każda osoba fizyczna posiadająca działalność gospodarczą lub osoba prawna ma obowiązek rozliczyć się z podatku. W tym celu wypełnia oraz składa do odpowiedniego Urzędu Skarbowego dokument PIT-5, który zawiera kompletne rozliczenie wszystkich przychodów i kosztów oraz wynikających z nich dochodów. Na podstawie tego dokumentu jest rozliczana działalność przedsiębiorstwa i określony procent od dochodów (w zależności od wybranego rodzaju podatku) musi zostać przelany na konto Urzędu Skarbowego.

Co jest brane pod uwagę podczas dokonywania rozliczenia?
Najistotniejszą wartością przedstawianą na rozliczeniu podatku dochodowego jest dochód. To właśnie on jest podstawą opodatkowania w prawie wszystkich przypadkach. Dochód jest różnicą pomiędzy przychodami przedsiębiorstwa a kosztami uzyskania tych przychodów.
1.Przychody można określić jako wszystkie pieniądze, które wpłynęły na konto firmy za usługi przez nią świadczone lub towary sprzedawane w danym okresie rozliczeniowym pomniejszone o wartość podatku VAT rozliczanego odrębnie.
2.Koszty uzyskania przychodów to wszelkie koszty netto poniesione w danym okresie rozliczeniowym w celu umożliwienia uzyskania przychodów. Kosztami mogą być na przykład wszelkiego rodzaju narzędzia czy media i czynsz biura, w którym odbywa się praca.
Kwestia kosztów poniesionych dla prowadzenia działalności jest często sporna. Oczywistym jest, że każdy przedsiębiorca chciałby możliwie najwięcej odejmować kosztów od przychodów, aby uzyskać możliwie najniższą podstawę opodatkowania. Dlatego też wiele jest osób, które chcą wliczyć w koszty wszelkie możliwe wydatki włącznie z wydatkami prywatnymi. Taka sytuacja jest jednak niedopuszczalna dlatego też rodzaje wydatków są ściśle określone, a w konkretnych przypadkach rozpatrywane indywidualnie.

Jakie są rodzaje podatków?
Zasadniczo w naszym systemie podatkowym dostępne są dwa rodzaje podatków do wyboru


przez każdego przedsiębiorcę. Każdy z nich ma swoich zwolenników i przeciwników, a dyskusje nad wadami i zaletami poszczególnych rodzajów są ciągłe. Ma to znaczenie jednak jedynie dla naszej władzy ustawodawczej, a ludzie otwierający lub prowadzący swoją działalność powinni znać temat jedynie w celu wyboru tego rodzaju, który bardziej im pasuje. I tak podatki dochodowe dzielą się na dwa rodzaje:
podatek liniowy – wprowadzony kilka lat temu w celu uzyskania niezmiennego podatku dla wszystkich niezależnie od wysokości dochodów; jego wysokość wynosi 19% dla wszystkich – oznacza to, że każdy kto zdecydował się na ten rodzaj podatku musi wpłacić do Urzędu Skarbowego 19% wartości dochodu,
podatek progresywny – jego wysokość jest zależna od dochodów przedsiębiorstwa i zwiększa wraz z ich wzrostem; różnice w wysokościach podatków uzależnione są od progu podatkowego, który został lub nie został przekroczony w danym roku; w naszym systemie prawnym jest jeden próg podatkowy oddzielający podatek 18 i 32 procentowy; ten rodzaj podatku ma wpłynąć na zwiększenie zasobów Skarbu Państwa poprzez nałożenie większego podatku na ludzi bogatych.
Kolejnymi różnicami pomiędzy tymi dwoma rodzajami podatków jest to, że osoby, które wybierają podatek liniowy nie mogą się rozliczać z małżonkami oraz nie mogą korzystać z żadnych ulg podatkowych. Przeciwieństwem tego jest podatek progresywny, który na to pozwala.

Co to jest kwota dochodu wolnego od podatku?
Jest to roczna wartość dochodu, który nie podlega opodatkowaniu. Ujmując ściślej – jest to określona z góry wartość. Jeśli dochód przedsiębiorcy nie przekroczy tej wartości to jest on zwolniony od płacenia podatku jeśli ją przekroczy to jest on rozliczany na normalnych (opisanych powyżej zasadach). W 2010 roku wynosiła ona 3091zł.

Kwota zmniejszająca podatek.
Czyli kwota, którą można odjąć od płaconego podatku zwana inaczej ulgą podatkową. W roku 2010 wynosiła ona 556,02 zł rocznie lub 46,33 zł miesięcznie.

Dla każdego zatem przedsiębiorcy niezwykle istotnym wyborem wybór rodzaju podatku ponieważ zależy od niego nie tylko wysokość podatku, ale również możliwość korzystania z ulg czy rozliczania wspólnego z małżonkiem.
Inne informacje finansowe
Akredytywa i jej wykorzystanie
Jak firmy płacą podatki?
Akredytywa i jej wykorzystanie
Finanse publiczne
Polisolokaty
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama
Meta Tagi
konta bankowe konta młodzieżowe lokaty odszkodowania eKonto konto osobiste
Serdecznie polecamy

Ostatnio dodane
Wyprzedaże – prawdziwe okazje do wydawania pieniędzy
Szkoła językowa - dobry pomysł na biznes?
Czy warto inwestować w zakłady bukmacherskie?
Zysk niewielki, ale jednak jest
Oszczędzanie czy kredyt
Najczęściej czytane
Podatek liniowy a progresywny - który lepszy?9263
Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy9140
Kredyt konsolidacyjny9017
Kredyt gotówkowy8624
Lokaty bankowe - korzyści i pułapki8420
Agencja reklamowa NPROFIT| tel. 784071764| Reklama | Kontakt
Copyright 2018 FinansedlaCiebie.eu | Projekt i wykonanie www.Geneoo.pl